ACE's Org Chart
Share |
American Coaster Enthusiasts
PRESIDENT: Robert Ulrich
ASSOCIATION MANAGER: Jeffrey Seifert
LEGAL AFFAIRS MANAGER: Al Wolsky

Executive Committee

VICE PRESIDENT: Jeff Niemiec
Disciplinary Committee
Janet Kiser Schnoor
Kevin Knapp
Jill Ryan
Debbie Sykes

TREASURER: Cheri Armstrong
Finance and Investment Committee
Bill Graves
Jeff Niemiec

SECRETARY: Lisa Zagarella

IMMEDIATE PAST PRESIDENT: Jerry Willard

MEMBER SERVICES DIRECTOR: Scott Short
INFORMATION TECHNOLOGY MANAGER: Brian Peters
Web Site Committee
Mac Rush
Jeffrey Seifert
MERCHANDISE MANAGER: Stacey Seacord-Peters
Design Committee
Jonathan Hymes II
Cody King
Mike Matscherz
Chris Smilek
Merchandise Committee
Rev. Cliff Herring
Dan Ryan
MEMBER BENEFITS MANAGER: Mike Matscherz
MEMBERSHIP MANAGER: John Swarens
MEMBER COMMUNICATIONS COORDINATOR: Jes Niemiec

COMMUNICATIONS DIRECTOR: Elizabeth Ringas
MARKETING COORDINATOR: Chris Ozimek
SOCIAL MEDIA MANAGER: Bill Linkenheimer III
Facebook Coordinators
Christian Bruggeman
Nicholas Laschkewitsch
Aaron Lesko
David Lipnicky
Deb Vanderpoel
Instagram Coordinators
Bill Harrison
Twitter Coordinators
David Lipnicky
Video Promotions and YouTube Coordinators
Nicholas Laschkewitsch
Communications Committee
David Lipnicky
B. Derek Shaw

PUBLICATIONS DIRECTOR: Lee Ann Draud
PHOTO EDITOR: Tim Baldwin
RollerCoaster! Staff
EDITOR: Tim Baldwin
MANAGING EDITOR: Jeffrey Seifert
Associate Editors
Lee Ann Draud
Bill Linkenheimer III
Elaine Linkenheimer
Jan Rush
Lisa Scheinin
ACE News Staff
INTERIM EDITOR: Tim Baldwin
Editorial Staff
Dave Bird
Lee Ann Draud
Randy Geisler
Bill Linkenheimer III
Elaine Linkenheimer
Rus Ozana
ACE News Now
EDITOR: Rus Ozana

HISTORY AND PRESERVATION DIRECTOR: David Dragun
PRESERVATION MANAGER: Lisa Zigweid
Preservation Committee
Matt Crowther
Dave Hahner
Nicholas Laschkewitsch
Kristopher Rowberry
Carole Sanderson
Joel Styer
Sarah Windisch
HISTORIAN: Dave Hahner
History Committee
Jim Abbate
Jim Futrell
Torrence Jenkins, Jr.
Nicholas Laschkewitsch
Richard Munch
Kristopher Rowberry
Scott Rutherford
Joel Styer
Wolf Tiemeier
ARCHIVES MANAGER: Melinda Gaspari
Archives Committee
Nikki Blake
Lee Ann Draud
Dave Hahner
Rev. Cliff Herring
Anne McCombs
Carole Sanderson
Stacey Smilek
Steven Wilson
CENSUS MANAGER: Rick Barber
Census Committee
Jeffrey Seifert

REGION DIRECTOR: Chris Kraftchick
VOLUNTEER COORDINATOR: Vacant
Regional Reps
Region #1: New England
REGIONAL REP: Rus Ozana
ASST REGIONAL REP: Emery Picotte
ASST REGIONAL REP: David Dragun
ASST REGIONAL REP: Mike Thompson
Region #2: New York City
REGIONAL REP: David Finkelstein
ASST REGIONAL REP: Colleen Whyte
ASST REGIONAL REP: Luko Simlesa
ASST REGIONAL REP: Anthony Ubinas
ASST REGIONAL REP: May Reinert
Region #3: New York State
REGIONAL REP: Wade Abbott
ASST REGIONAL REP: Donna Harrison
ASST REGIONAL REP: Noreen Ford
ASST REGIONAL REP: Geoffrey Ford
Region #4: New Jersey
REGIONAL REP: Bret Ulozas
ASST REGIONAL REP: Mark Davidson
ASST REGIONAL REP: Jill Ulozas
ASST REGIONAL REP: Matthew Kaiser
Region #5: Eastern Pennsylvania
REGIONAL REP: Brian Watts
ASST REGIONAL REP: B. Derek Shaw
ASST REGIONAL REP: Nick Pugh
Region #7: Western Pennsylvania
REGIONAL REP: Bill Linkenheimer III
ASST REGIONAL REP: David Hahner
ASST REGIONAL REP: Dave Altman
ASST REGIONAL REP: Matthew Adler
ASST REGIONAL REP: Stephen Gray
ASST REGIONAL REP: Ryan Lucas
ASST REGIONAL REP: Timothy Michalak
ASST REGIONAL REP: Brett Weissbart
Region #8: Midwest
REGIONAL REP: Chris Tilsley
ASST REGIONAL REP: Amanda Tilsley
Region #9: Michigan
Region #10: Northern Ohio
REGIONAL REP: Scott Short
ASST REGIONAL REP: Susan Shick
ASST REGIONAL REP: Mark Ashdown
ASST REGIONAL REP: James Titko
ASST REGIONAL REP: Cassie Nicole Norman
Region #11: Southern Ohio
REGIONAL REP: Sara Katherine Jones-Shank
ASST REGIONAL REP: Nick Shank
Region #12: Mid-Atlantic
REGIONAL REP: Elizabeth Ringas
ASST REGIONAL REP: Bill Galvin
ASST REGIONAL REP: Evangelos Ringas
ASST REGIONAL REP: Vanessa Thomas
ASST REGIONAL REP: John Mellott
ASST REGIONAL REP: Corey Brown
ASST REGIONAL REP: Jennifer Bock
Region #14: Southeast
REGIONAL REP: Josh Herrington
ASST REGIONAL REP: Thomas Sieczko
ASST REGIONAL REP: Maegen Worley
Region #15: Florida
REGIONAL REP: Michael Christopher
ASST REGIONAL REP: Chris Kraftchick
ASST REGIONAL REP: Jeff Kelly
ASST REGIONAL REP: Janna Kelly
ASST REGIONAL REP: Madeline Kraftchick
ASST REGIONAL REP: Robin Wilson
Region #16: North Central
REGIONAL REP: Thomas James Nickerson
ASST REGIONAL REP: John David Christle
Region #17: Western Great Lakes
REGIONAL REP: Jeffrey Peters
ASST REGIONAL REP: Jeremy Wdowicki
ASST REGIONAL REP: Scott Heck
ASST REGIONAL REP: Stacey Seacord-Peters
ASST REGIONAL REP: Bonnie Heck
ASST REGIONAL REP: John Byrne
Region #18: Heart of America
REGIONAL REP: Paul Drabek
ASST REGIONAL REP: Matt Laskowski
ASST REGIONAL REP: William Valliant
ASST REGIONAL REP: Michael Ethetton
ASST REGIONAL REP: Greg Schmitz
ASST REGIONAL REP: Rayne Ethetton
ASST REGIONAL REP: Ken Moss
ASST REGIONAL REP: Tony Crumrine
Region #19: South Central
REGIONAL REP: Jason Knutson
ASST REGIONAL REP: Jeff Braziel
ASST REGIONAL REP: David Lipnicky
ASST REGIONAL REP: Polly Nichols
ASST REGIONAL REP: Kristi Hallbauer
ASST REGIONAL REP: Glen Jacobs
Region #20: Southwest
REGIONAL REP: Kevin Knapp
ASST REGIONAL REP: Kevin Manwarren
Region #21: Northern California
REGIONAL REP: Nicholas Laschkewitsch
ASST REGIONAL REP: Gerry Watt
ASST REGIONAL REP: Brian Christensen
ASST REGIONAL REP: Matthew Pearce
ASST REGIONAL REP: Emi Pearce
Region #22: Southern California
REGIONAL REP: Steven Berto
ASST REGIONAL REP: Lisa Scheinin
ASST REGIONAL REP: Ric Turner
ASST REGIONAL REP: John Gerard
Region #23: Northwest
REGIONAL REP: Lisa Zigweid
ASST REGIONAL REP: Steve Gzesh
ASST REGIONAL REP: Rex Wheeler
Region #24: Canada
REGIONAL REP: Ruth Archibald
REGIONAL REP: Mike Romiscon
ASST REGIONAL REP: Jim Winslett
ASST REGIONAL REP: Paul Schroeder
ASST REGIONAL REP: Jordan May
ASST REGIONAL REP: Ken Jones Jr.
Region #25: England
REGIONAL REP: Martin Valt
Region #26: Sweden
Region #27: Germany
REGIONAL REP: Ralf Lindhorst
Region #28: All other countries
Region #29: South America
REGIONAL REP: Maria Renata Franca Pereira
Region #30: Military

EVENTS DIRECTOR: Steve Berto
Events Committee
Tim Baldwin
Dave Bird
Mark Cole
Mark Davidson
Melinda Gaspari
S. Madonna Horcher
Bill Linkenheimer III
Mike Matscherz
Will Moschke
Janine Rebbie
Liz Werth
REGISTRATION MANAGER: Dan Jones
Registration Committee
ASSISTANT REGISTRATION MANAGER: Alexa Jones